بیماری‌ های روان‌ تنی کدامند؟

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسين بيات روان شناس بالينی

از شایع‌ ترین بیماری‌های روان‌ تنی می‌توان به انواع حمله‌های ترس، نابسامانی‌ها و اختلالات اضطرابی، افسردگی، وسواس، بیماری‌های محیطی و مانند آن اشاره کرد. همچنین در اغلب این بیماری‌ها ریشه‌ های مشترک «گناهان سرکوب شده» و «خصومت» به‌عنوان عامل اصلی بروز بیماری حضور دارند.منظور از بیماری‌های روان‌ تنی، بیماری‌هایی است که ریشه روحی روانی دارد، اما خود را به‌ صورت دردهای جسمی و فیزیکی بروز می‌دهد.

گاهی اشخاصی هستند که از تنگی نفس رنج می‌برند، اما در بررسی‌ های بالینی هیچ‌ گونه نشانه‌ای از بیماری دستگاه تنفسی در آن‌ ها یافت نمی‌شود، از این‌ رو می‌توان علت بروز بیماری را در اضطراب‌ها و فشارهای روحی جستجو کرد. در این‌گونه موارد اضطراب و فشار روحی در طول سال‌های متوالی روی هم انباشته شده و در نهایت آثار خود را به‌صورت یک بیماری جسمی آشکار کرده است.

در واقع بیماری‌های روان‌ تنی در خاطرات گذشته، احساسات نهفته و روان ناآگاه فرد ریشه دارد و می‌توان گفت این اختلال ناشی از احساسات و خاطراتی است که روان آگاه به علل و دلایل گوناگون از جمله احساس گناه آ‌ن‌ها را سرکوب کرده و در ظاهر به فراموشی سپرده است. در حالی‌که این گونه بیماری‌ها یا بیماری‌هایی که بخشی از آن‌ها روان‌ تنی است همگی از معادله ساده «آمادگی قبلی همراه با فشار روحی» پیروی می‌کنند.

از شایع‌ ترین بیماری‌های روان‌ تنی می‌توان به انواع حمله‌های ترس، نابسامانی‌ها و اختلالات اضطرابی، افسردگی، وسواس، بیماری‌های محیطی و مانند آن اشاره کرد. همچنین در اغلب این بیماری‌ها ریشه‌های مشترک «گناهان سرکوب شده» و «خصومت» به‌عنوان عامل اصلی بروز بیماری حضور دارند.

در بیماری‌ های روان‌ تنی فشارهای روانی شدید از راه سیستم عصبی خودکار سبب ایجاد اختلال در بافت‌ها و ارگان‌ های مختلف بدن می‌شود و پزشکان معتقدند روان‌ تنی می‌تواند در طیف وسیعی از انواع سردردها، سرگیجه، مشکلات مربوط به معده و دستگاه گوارش، فشار خون بالا، بی‌ نظمی‌ های ضربان قلب و سایر علایم بروز کند. این در حالی است که اختلال مذکور بر اثر استرس کوتاه‌مدت معمولی یا اضطراب‌ های دوره‌ای ایجاد نمی‌شود بلکه با استرس‌ های طولانی‌ مدت احتمال شکل‌گیری آن در فرد و اطرافیانش قوت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *