خیانت زناشویی

خیانت زناشویی مشاوره در شیراز

خیانت به معنای شکسته شدن تعهد ازدواج است. خیانت در چارچوب تعهد زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی را که ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می گذارد

در بسیاری مواقع پیش می آید هردو فرد هم فردی که خیانت دیده و هم فردی که خیانت کرده است دچار مشکلات روانی شدیدی می شوند و این مشکلات روانی مسلما برای فردی که خیانت دیده بیشتر است و این فرد تجربه اضطراب، خشم، کاهش اعتماد به نفس، غم و افسردگی را دارد.
به طور کلی می تون گفت خیانت در افرادی بیشتر دیده می شود که علایق جنسی شدیدتری دارند و رضایت کمتری از شریک خود در زندگی دارند و روابط اجتماعی مشترک کمتری با همسر خود دارند

  • معمولا خیانت را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

خیانت های عاطفی و خیانت های جنسی. خیانت عاطفی به معنی برقراری رابطه صمیمی و احساسی با فردی جز شریک زندگی است و خیانت جنسی نیز به معنای برقراری روابط جنسی با فردی جز شریک زندگی خود است. ممکن است این دو شکل با هم ترکیب شوند و خیانت عاطفی و جنسی به طور همزمان رخ دهد.

بیشتر مردانی که خیانت می کنند عمده ترین دلیل خود را نارضایتی جنسی از رابطه فعلی می دانند و بیشتر زنان دلیل اصلی خود را نارضایتی عاطفی می دانند. برخی پژوهش ها نشان داده است که مهم ترین دلیل زنان برای خیانت نارضایتی از رابطه فعلی است و مهم ترین دلیل مردان برای خیانت، نارضایتی های جنسی و همچنین نبود درک متقابل و مشکل در برقراری ارتباط با همسرشان است.

  • عواملی که می توانند باعث خیانت در رابطه زناشویی شوند:

۱-ارزش های سهل گیرانه جنسی
۲-اعتقاد به روابط بی قید
۳-تعداد زیاد روابط جنسی پیش از ازدواج
.اما اگر قرار باشد فقط و فقط به یک عامل مشترک میان زنان و مردان اشاره کنیم بیشترین میزان خیانت به دلیل نارضایتی زناشویی خواهد بود. رضایت زناشویی به معنی ارزیابی ذهنی زوج ها از رابطه خود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *