خیانت زناشویی چیست؟ آشنایی با نشانه‌ها و ریشه خیانت

خیانت زناشویی

خیانت زناشویی یکی از آفت‌هایی است؛ که می‌تواند باعث از هم پاشیدن یک رابطه طولانی مدت و عمیق شود. مهم‌ترین موضوعی که از بروز خیانت در رابطه جلوگیری می‌کند؛ شناخت طرفین رابطه از تعریف یکدیگر درمورد خیانت است. خیانت انواع مختلفی دارد؛ که هر کدام در جایگاه خود می‌تواند برای طرف مقابل رابطه سنگین و پیجیده باشد و منجر به ایجاد عدم اعتماد و امنیت در رابطه شود. دانستن اینکه چگونه پس از خیانت باید رفتار کرد و چگونه از بروز خیانت در رابطه خود جلوگیری کرد؛ می‌تواند کمک شایانی به زوجین کند.

خیانت زناشویی چیست؟

خیانت به معنای شکسته شدن تعهد ازدواج است. خیانت در چارچوب تعهد زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی را که ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می‌گذارد. در بسیاری مواقع پیش می‌آید هر دو فرد، هم فردی که خیانت دیده و هم فردی که خیانت کرده است دچار مشکلات روانی شدیدی می‌شوند و این مشکلات روانی مسلما برای فردی که خیانت دیده بیشتر است و این فرد تجربه اضطراب، خشم، کاهش اعتماد به نفس، غم و افسردگی را دارد. خیانت در روابط یک اتفاق رایج است و در 20 تا 50 درصد روابط ممکن است رخ بدهد.

یکی از موضوعاتی که در زمان شروع یک رابطه و ازدواج مطرح می‌شود؛ این است که پارتنر یا همسر شما چه نوع رابطه و رفتاری را خیانت تلقی می‌کند. آگاهی از این موضوع می‌تواند از بوجود آمدن مشکلات زیادی در آینده جلوگیری کند. هر رابطه‌ای منخصر به فرد است و در این روابط زوج‌ها ممکن است انتظارات و مرزهای متفاوتی درمورد وفاداری داشته باشند. خیانت زناشویی می‌تواند تحت تاثیر عوامل فرهنگی، اجتماعی و فردی قرار بگیرد و ممکن است شامل صمیمت عاطفی، جنسی با فرد دیگر باشد و یا به صورت حضوری یا آنلاین رخ دهد.

انواع مختلف خیانت زناشویی

3 نوع اصلی خیانت در رابطه

خیانت زناشویی از دید هر فرد می‌تواند متفاوت باشد و آشنا نبودن با تعریف خیانت در بین پارتنرها می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ و پیچیده‌ای شود. در صورتی که افراد قبل از اقدام به ازدواج و تشکیل یک رابطه عمیق و جدی به مشاوره ازدواج مراجعه کنند؛ بی‌شک زوجین رابطه بهتری خواهند داشت. خیانت عاطفی به معنی برقراری رابطه صمیمی و احساسی با فردی جز شریک زندگی است و خیانت جنسی نیز به معنای برقراری روابط جنسی با فردی جز شریک زندگی خود است. ممکن است این دو شکل با هم ترکیب شوند و خیانت عاطفی و جنسی به طور همزمان رخ دهد.

بیشتر مردانی که خیانت می‌کنند عمده‌ترین دلیل خود را نارضایتی جنسی از رابطه فعلی می‌دانند و بیشتر زنان دلیل اصلی خود را نارضایتی عاطفی می‌دانند. با اینکه در دیدگاه عموم مردم مردها بیشتر خیانت می‌کنند؛ اما در پژوهش‌هایی که در روابط افراد زیر 30 سال انجام شده است؛ معمولا میزان خیانت در مردان و زنان یکسان است. انواع خیانت شامل خیانت عاطفی، خیانت جنسی و خیانت آنلاین است. اینکه دیدن فیلم‌های پورن نیز خیانت محسوب می‌شود یا نه را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

خیانت جنسی

خیانت جنسی که یکی از انواع رایج خیانت است و در مردان به عنوان خیانت بزرگ‌تری نسبت به خیانت عاطفی شناخته می‌شود. خیانت جنسی شامل درگیر شدن در فعالیت‌های جنسی خارج از رابطه است. در این نوع خیانت ممکن است احساسات نیز درگیر باشد یا نباشد. این نوع خیانت باعث ایجاد احساس عدم اطمینان و امنیت در روابط می‌شود و می‌تواند به طور کلی باعث جدایی شود.

خیانت عاطفی

خیانت عاطفی شامل ایجاد یک ارتباط عاطفی عمیق و وابستگی با فردی غیر از شریک زندگی است. در این نوع خیانت افراد با استراک گذاشتن افکار، احساسات و تجربیات صمیمی به پارتنر خود خیانت عاطفی می‌کنند. خیانت عاطفی برای زنان نگران کننده‌تر از انواع دیگر خیانت است. در این نوع خیانت فرد احساس می‌کند که پارتنر او به فردی بیشتر از او احساسات عاطفی نشان می‌دهد.

خیانت آنلاین

این نوع خیانت شامل درگیر شدن جنسی یا عاطفی به شکل آنلاین و از طریق گفتگو، پیام، تبادل عکس و تخیلات جنسی است. با ظهور تکنولوژی این نوع خیانت نیز یکی از مشکلات روابط محسوب می‌شود. این نوع خیانت از طریق رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دوستیابی آنلاین اتفاق می‌افتد و اعتماد موجود در رابطه را از بین می‌برد.

آیا دیدن فیلم پورن خیانت محسوب می‌شود؟

دیدن فیلم پورن از نظر برخی از افراد می‌تواند خیانت محسوب شود. در برخی از روابط هرگونه فعالیت جنسی خارج از رابطه جرم محسوب می‌شود. کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که زوج‌ها تا حد امکان با یکدیگر درمورد اینکه پورن تماشا می‌کنند یا نه صحبت کنند؛ چون ممکن است تماشا کردن پورن نشان دهنده مشکلاتی مهم در رابطه جنسی زوجین است.

چرا یک فرد دچار خیانت در رابطه زناشویی خود می‌شود؟

خیانت زناشویی می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و نسبت به رابطه‌ای که فرد تجربه می‌کند؛ عوامل مختلفی بر روی خیانت تاثیر گذار است. این موضوع را باید به خاطر داشته باشید؛ که دلایلی که در ادامه می‌خواهیم بررسی کنیم خیانت را توجیه نمی‌کنند. اکثر مردم با اینکه از هزینه‌های خیانت در یک رابطه به ویژه ازدواج آگاه هستند دچار این عمل می‌شوند. مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده در شناسایی دلایل خیانت رناشویی موثر است.

  • نارضایتی از رابطه: زمانی که افراد در رابطه فعلی خود احساس نارضایتی می‌کنند، ممکن است به دنبال رضایت عاطفی یا جنسی در جای دیگری باشند. این نارضایتی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند عدم ارتباط، مشکلات حل نشده، فاصله عاطفی یا از دست دادن صمیمیت باشد.
  • داشتن هیجان در شروع یک رابطه جدید: افراد ممکن است برای ایجاد هیجان از دست رفته در رابطه خود رابطه دیگری را آغاز کنند. این رفتار باعث می‌شود که هیچوفت فرد نتواند رابطه طولانی مدت را مدیریت و تجربه کند.
  • عوامل فردی: ویژگی‌ها و آسیب پذیری‌های شخصی نیز می‌تواند به خیانت کمک کند. عواملی مانند عزت نفس پایین، سابقه خیانت، مسائل شخصی حل نشده ممکن است احتمال خیانت را افزایش دهد.

بررسی خیانت زناشویی

مراجعه به زوج درمانی برای جلوگیری از خیانت زناشویی

زوج درمانی با بررسی رابطه و علت خیانت ایجاد شده می‌تواند تاثیر مثبتی بر رفع و کاهش خیانت زناشویی داشته باشد. اگر قصد دارید مشکلات رابطه خود را بهبود بخشید و منجر به ایجاد یک رابطه عمیق با پارتنر خود شوید می‌توانید از زوج درمانگر کمک بگیرید. در جلسات زوج درمانی علت ایجاد خیانت و تاثیری که می‌تواند بر روی اعتماد و امنیت افراد در رابطه بگذارد بررسی می‌شود. در واقع زوج درمانی وسیله‌ای قابل اعتماد است که به کمک افرادی که با خیانت زناشویی مواجه شده‌اند می‌آید و به آن‌ها در مهار شوک ایجاد شده از خیانت کمک می‌کند.

موضوعاتی که در زوج درمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد شامل:

  1. در زوج درمانی به افراد اجازه داده می‌شود؛ که به آهستگی احساسات دردناکی که به دلیل خیانت در آن‌ها ایجاد شده را بروز دهند.
  2. یکی از مشکلات بزرگی که معمولا در تمام خیانت‌های زناشویی رخ می‌دهد؛ از بین رفتن اعتماد ایجاد شده در بین زوجین است. درمانگر با پیشنهاد دادن راهبردهایی برای بازسازی اعتماد، ایجاد شفافیت، تمرین بخشش و نشان دادن تعهد می‌تواند باعث بهبود رابطه زوجین شود.
  3. یکی دیگر از موضوعاتی که در زوج درمانی بررسی می‌شود؛ کشف و رسیدگی به مسائل اساسی است که بر روی خیانت تاثیر گذار است. این اتفاق می‌تواند در بررسی نارضایتی از رابطه، نیازهای برآورده نشده و قطع ارتباط عاطفی موثر باشد.
  4. زوج درمانی باعث بهبود سلامت کلی و رضایت از رابطه می‌شود. زوج درمانگر با یاد دادن تکنیک‌هایی به زوجین کمک می‌کند تا ارتباط عاطفی، صمیمت و تعهد خود را نسبت به یکدیگر تقویت کنند.

جمع‌بندی

خیانت زناشویی یک مشکل بزرگ و جدی در رابطه است؛ که ممکن است به دلیل نارضایتی از رابطه، داشتن هیجان برای شناخت یک فرد جدید و عوامل فردی ایجاد شود. مراجعه به زوج درمانی قبل از شروع رابطه و برای حل کردن مشکلات رابطه می‌تواند در عدم بروز خیانت زناشویی موثر باشد. دکتر حسین بیات در مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات به زوجین انواع خدمات زوج درمانی را ارائه می‌دهد و دلایل و نشانه‌‌های خیانت زناشویی را بررسی می‌کند.

سئوالات متداول

1_ خیانت زناشویی چیست؟

خیانت به معنی زیرپا نهادن قوانین و هنجارهای رابطه است و ممکن است به شکل احساسی، جنسی و آنلاین اتفاق بیوفتد.

2_ آیا دیدن فیلم پورن خیانت محسوب می‌شود؟

یکی از موضوعات مورد بحث درمورد خیانت دیدن فیلم‌های پورن است؛ با اینکه یک خیانت واقعی محسوب نمی‌شود اما به برخی افراد احساس عدم اعتماد و امنیت می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *