آیا فرد شادی هستید؟

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسین بیات روانشناس بالینی

آیا تا به حال دقت کرده‌ اید که بعضی افراد بدون توجه به مسائل و مشکلات، چقدر در سرزندگی و شاد بودن توانا هستند؟ تحقیقات نشان می‌دهد این حالت ذاتی یا خدادادی نیست بلکه یک مهارت است که این افراد آن را در خود پرورش داده‌ اند. شما هم اگر بخواهید می‌ توانید این مهارت را کسب کنید و زندگی خود را لبریز از شادی و نشاط سازید.

 • اشخاص شاد با زندگی همراهی می‌ کنند :

  هر کسی تقدیری در زندگی دارد و این به عهده خودش است که با قسمت خود بجنگد یا با آن همکاری کند. اما ایا این حرف به این معنی است که فرد باید دراز بکشد و بگذارد زندگی روند خود را طی کند؟ مسلما نه! در عوض می‌ تواند روشی در پیش گیرد که به بهترین وجه ممکن با مسایل مواجه شود و حداکثر تلاش خود را در این زمینه نشان دهد. در آن صورت متوجه راه‌ های جدیدی می‌ شود و با کشف آن‌ ها انرژی تازه‌ ای کسب می‌ کند. زندگی می‌ خواهد شخص، تقدیر و سر نوشت خود را بفهمد آیا ترجیح نمی‌ دهید به جای جنگ با زندگی کنار بیایید؟

 • اشخاص شاد فقط مثبت نمی‌ اندیشند، بلکه مثبت عمل می‌ کنند :

  مثبت‌ اندیشی مسلما جای خودش را دارد. برای شاد بودن باید افکار خود را عوض کنید. اما منتظر از راه رسیدن احساسات نباشید. اشخاص دارای قدرت کنترل مستقیم بر چگونه عمل کردن و چگونه اندیشیدن خود هستند. اگر می‌خواهید شخص شادتری باشید، شادمانه‌ تر عمل کنید. اگر می‌ خواهید شخص مهربان‌ تری باشید، باعاطفه‌ تر عمل کنید. اگر می‌خواهید منش دوستانه‌ تری داشته باشید، دوستانه‌ تر عمل کنید. احساسات پس از عمل کردن از راه می‌ رسند. اشخاص شاد آن چه را که احتیاج دارند طلب می‌ کنند.

 • اشخاص شاد مشتاق تغییر هستند :

  ثابت ماندن و تغییر نکردن مخالف همه قوانین طبیعت است. اگر تلاش کنید که ثابت و راکد بمانید، در این صورت همیشه ناراحت خواهید بود. اگر اجازه بدهید ترس از تغییر کردن شما را متوقف سازد، با محروم شدن از خواسته‌ های خود موافق هستید. شما می‌ توانید بر این باور باشید که تغییر، باعث آزار اشخاص می‌ شود و در مقابل آن، مقاومت به خرج دهید. یا در عوض می‌ توانید تغییرات را با آغوش باز پذیرا باشید و معتقد باشید که وجود آن ها به شما کمک خواهد کرد. همه این‌ ها بستگی به این موضوع دارد که تصمیم بگیرید کدام عقیده را باور کنید.

 • اشخاص شاد به خود اجازه شکست خوردن نمی‌دهند :

  شکست به این معنی نیست که هیچ‌ گاه به هدف خود نرسید و یا دلیلی بر دست کشیدن از هدف نیست. به هدف دست نیافتن تنها یک معنی دارد : شما به تمرین و تجربه بیشتری احتیاج دارید و مشتاق اشتباه کردن باشید و تسلیم نشوید. اجازه ندهید یک شکست شما را به گونه‌ ای تحت تاثیر قرار بدهد که همه تلاش‌ های خود را از بین ببرید.

اگر نسبت به لحظه حال آگاه هستید و در کنار آن منتظر آینده نیز هستید، قادر خواهید بود تا از فرصت‌ ها سود ببرید. اگر با خود خوری غم گذشته را می‌خورید چشمانتان به روی امکانات و فرصت‌ های حال بسته خواهد بود. در عین حال منافع آینده را نیز از دست خواهید داد. زندگی شاد محصول زندگی کردن در لحظه حال است که اگر از آن خوب استفاده بشود، تکیه گاه و ضریب اطمینانی برای داشتن آینده‌ ای خوب و فوق‌ العاده است. اشخاص فقط با آن چه که امروز انجام می‌ دهند می‌ توانند آینده خود را تحت تاثیر قرار دهند.

انسان‌ های شاد می‌ دانند باید تسلط داشتن بر زندگی را تمرین کنند و بر زندگی خود کنترل داشته باشند تا در برابر احساساتی مانند قربانی بودن یا بی‌ دفاع بودن مقاوم باشند. برنامه‌ ریزی در جهت درست انجام دادن کارها امری ضروری است. نه این که وقت خود را بر هر چیزی که توجه فرد را به خود جلب می‌ کند، صرف کند. برای آن چه که برایتان مهم است، برنامه‌ ریزی کنید و تصمیم بگیرید تا وقت پول انرژی و منابع محدود خود را برای آن صرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *