سایبرکندریا یا خودبیمار پنداری اینترنتی

سایبرکندریا یا خودبیمار پنداری اینترنتی

حسین بیات روان شناس بالینی، دوره دکترای تخصصی روان شناسی سلامت

هیپو کندریا یا اختلال اضطراب بیماری یک اختلال روانی می باشد. دراین اختلال فرد همیشه فکر می کند بیمار می باشد. خودبیمار انگاری اینترنتی یکی از شاخه های هیپوکندریا می باشد.

برخی مواقع ممکن است دچار یک مشکل جزئی بشویم. مثلا سر درد و یا دل درد. معمولا برخی با نوشیدن دمنوش های گیاهی اقدام به درمان می کنند. برخی هم به پزشک مراجعه میکنند. ولی برخی افراد در اینترنت به دنبال دلیل این مشکل می گردند. شاید بگویید این که مسئله خوبی است و مشکلی ندارد. مشکل اینجاست که این افراد بدترین بیماری را انتخاب میکنند. به این مشکل خودبیمار انگاری اینترنتی و یا سایبرکندریا می گویند.

خودبیمار پنداری اینترنتی چیست؟

این بیماری یک حالت اضطرابی روانی است. در این مشکل فرد به طور غی منطقی ای فکر میکند که بیماری خیلی شدیدی دارد. در این حالت فرد با جست و جو در اینترنت و شبکه های اجتماعی با انواع بیماریها که یکی از علائم آن را در خود می بیند آشنا می گردد. در این حالت فرد یک یا چند بیماری را برای خود در نظر می گیرد.

هیپو کندریا یا اختلال اضطراب بیماری یک اختلال روانی می باشد. دراین اختلال فرد همیشه فکر می کند بیمار می باشد. خودبیمار پنداری اینترنتی یکی از شاخه های هیپوکندریا می باشد. این اختلال روان‌شناختی زاییدهٔ  دسترسی به اطلاعات در اینترنت است. این افراد نسبت به بروز بیماریهای جسمانی همیشه نگرانند. هر شخصی که نشانه های بیماری را در سایتهای اینترنتی جست و جو می کند دچار این مشکل نیست. کسانی  که دچار سایبرکندریا هستند  به طور مرتب به خودشان برچسب بیماری می‌زنند.  این افراد بیش از اندازه نگران سلامتی خود هستند.

نشانه‌های سایبرکندریا

  • افکار مزاحم همیشگی، شدید و غیرمنطقی دربارهٔ دچار بودن یا دچار شدن به بیماری‌های جسمانی یا روانی
  • فرد همیشه دربارهٔ سلامتیش نگران است
  • فرد به آسانی درباره سلامتی دچار اضطرابمی‌شود.
  • شدت نگرانی و اضطراب فرد با نشانه‌‌هایی که در خود می‌بیند، بسیار بالاست.
  • فرد همیشه سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کند. با این کار بیماری‌ها را بر اساس نشانه‌هایی که در خودش می‌بیند شناسایی کند.
  • این نگرانی‌ها حداقل ۶ ماه همراه فرد باشد.

 

درمان سایبرکندریا

خودبیمار انگاری اینترنتی یکی از شاخه های هیپو کندریا می باشد. بهمین دلیل روش های درمانی یکسانی می توان برای این دو نوع اختلال روانی ارائه داد. عمده درمان این اختلال با روان درمانی حل می گردد. در برخی موارد که خیلی اختلال شدید باشد، از دارودرمانی استفاده می گردد.  دارو درمانی برای کاهش شدت نشانه ها انجام می گردد. در واقع داروها با کنترل کردن بیماری، شرایط را برای روان درمانی انجام می شود.

دارو درمانی سایبرکندریا

در بیشتر موارد اختلال خودبیمار انگاری اینترنتی از دارودرمانی استفاده نمی شود. فقط در شرایط حاد از دارو درمانی استفاده می گردد. در واقع برخی افرادی که از این اختلال رنج می برند، فکر می کنند دارای یک بیماری خاص خطرناک می باشند. این داروها برای این استفاده می شودکه فرد حس کند برای درمان بیماری خاص خود روش درمانی درستی را انتخاب کرده است. معمولا داروای ضد اضطراب و مهارکننده های بازجذب سروتوین در بدن برای این درمان استفاده می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *