آشنایی با معنی اصالت داشتن| راه‌های طلایی رسیدن به اصالت

اصالت داشتن

تا به حال شده احساس کنید نقابی به صورت دارید؟ شاید احساس می‌کنید باید به شیوه‌ای خاص در حضور رئیستان عمل کنید یا چیز‌های خاصی به همکارانتان بگویید تا مقبول واقع شوید. به جای اینکه خودتان باشید دائما نقشی را بازی می‌‌کنید تا با دیگران هماهنگ باشید یا بر آن‌ها تاثیر بگذارید. به جای اینکه به شیوه‌ای واقعی عمل کنیم، به دیگران چیزی می‌‌گوییم که دوست دارند بشنوند و برخلاف ماهیت واقعی خودمان عمل می‌‌کنیم و زندگی غیرواقعی را تجربه می‌کنیم. نقطه‌ مقابل این مسئله، زندگی و کار به صورت اصیل و واقعی و اصالت داشتن است. وقتی به خود اجازه می‌دهیم تا خودمان باشیم، می‌توانیم آزاد و رها از ایده‌‌ها و انتظارات دیگران زندگی کنیم و می‌توانیم مسیر خود را در زندگی انتخاب کنیم.

اصالت داشتن چیست؟

به نظر می‌رسد به تعداد روانشناسان و فیلسوفان و عالمان و محققان، تعاریف متفاوتی از اصالت وجود دارد. با این حال، تعریف متداول این است که اصالت داشتن به معنی زندگی مطابق با ارزش‌ها و اهداف خود و نه مطابق با ارزش‌ها و اهداف دیگران است. به زبان ساده‌تر، اصالت یعنی پایبند بودن به شخصیت، ارزش‌ها و روح خود و در عین حال بی‌توجهی به فشارهای تحمیلی از سمت دیگران و جامعه. وقتی اصالت دارید یعنی با خودتان و دیگران صادق هستید و مسئولیت اشتباهاتتان را می‌پذیرید. ارزش‌ها، آرمان‌ها و اعمالتان با هم تناسب دارند. در نتیجه، به عنوان فردی حقیقی و اصیل شناخته می‌شوید و دوست دارید تا پیامدهای پایبند بودن به آنچه که فکر می‌کنید درست است را بپذیرید.

اهمیت اصالت داشتن

اصالت داشتن رمز موفقیت شما است. داشتن اصالت می‌تواند به شما در هر زمینه‌ی شخصیتی کمک کند. یکی از موارد مهم اصیل بودن این است که افراد دیگر شما را الگوی خود می‌دانند. یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به اصالت نگاه و شناخت افراد اصیل است؛ این موضوع به معنای کپی کردن و الگو برداری از آن‌ها نیست؛ بلکه شناخت افراد اصیل می‌تواند انگیزه شما را افزایش دهد. اصالت باعث خلاقیت و نوآوری در انسان می‌شود زیرا افراد اصیل به خود اجازه می‌دهند ایده‌های بزرگ و خارج از چارچوب داشته باشند و این ویژگی در ایجاد افکار جدید بسیار کمک کننده است.

راه‌های رسیدن به اصالت

6 راه طلایی اصالت داشتن

اصالت داشتن اهمیت زیادی دارد زیرا سبب رشد شخصیت و سبک زندگی انسان می‌شود. برای رسیدن به اصالت باید تلاش کنیم تا در زمینه‌های شخصیتی خود تغییرات مثبتی ایجاد کنیم. افراد اصیل معمولا دیدگاه خاص و منحصر‌به‌فردی دارند و در برابر فشارهای اجتماعی که به دلیل دیدگاه متقاوت آن‌ها ایجاد می‌شود؛ تسلیم نمی‌شوند و به ارزش‌های خود پایبند هستند. برای اصالت داشتن راه‌های طلایی متفاوتی وجود داد که انجام دادن آن می‌تواند به فرد در رشد شخصیت خود کمک‌های شایانی کند. برای خود شناسی استفاده از تست شخصیت MBTI می‌تواند کمک کننده باشد.

مطابق با ارزش‌هایتان زندگی کنید

با اصالت زندگی کردن یعنی اینکه مطابق با ارزش‌ها و باورهایی زندگی کنید که بیشتر از همه برای شما عزیز بوده و منشا اهداف شخصیتان هستند. قدم اول شما شناسایی ارزش‌های اصلی و سپس تعهد به زندگی و کار مطابق با آن‌ها است. سپس باید اهداف شخصی و اهداف حرفه‌ای را مشخص کنید که با این ارزش‌ها مطابقت دارند. زندگی کردن مطابق ارزش‌ها نیازمند خودشناسی است؛ زیرا فرد باید با ارزش‌های خود آشنا باشد؛ تا بتواند مطابق آن‌ها زندگی کند.

صادقانه ارتباط برقرار کنید

ارتباط صادقانه یعنی گفتن آنچه که باور دارید، ضمن آن که به نیاز‌ها و احساسات دیگران احترام می‌گذارید. این کار مستلزم هوش هیجانی و مهارت‌های خوب ارتباطی است. برقرار کردن ارتباط صادقانه به این معنی است که با دیگران بازی نکنید و خود را همان‌گونه که هستید نشان دهید. آنچه در ذهنتان است را به‌طور کاملا واضح بیان کنید و به آنچه که می‌گویید باور داشته باشید. انسانی که به افکار و ارزش‌های خود باور دارد؛ برای اثبات آن‌ها تلاش می‌کند و از بروز افکار خود جلوگیری نمی‌کند.

اصالت داشتن با افزایش اعتماد به ‌نفس 

واقعی بودن مستلزم قدرت شخصیت است به ویژه زمانی که دیگران به شما فشار می‌آورند تا به گونه‌‌ای عمل کنید که می‌‌دانید اشتباه است. به همین دلیل است که باید روی ایجاد اعتماد به ‌نفس کار کنید. درکی قوی از خود و قاطعیت لازم برای پافشاری بر موضعتان، به شما کمک می‌کند تا در موقعیت‌های چالش ‌برانگیز موفق شوید. داشتن اعتماد به نفس در تمام مراحل زندگی که شامل کار و روابط شما می‌شود تاثیر دارد و درصورتی که فردی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد؛ بهتر می‌تواند افکار و ارزش‌های اصیل خود را بیان کند.

احساسات خود را مدیریت کنید

وقتی واقعی زندگی می‌کنید، نیازهای دیگران را در نظر می‌گیرید و تلاش می‌کنید با احترام رفتار کنید. در موقعیت‌های استرس ‌زا، این یعنی بدانید چگونه باید احساساتتان را کنترل کنید. این بخش مهمی از واقعی زندگی کردن است، چون نشان می‌دهد که قدرت و احترام درونی برای اطرافیانتان دارید و مهارتی است که ارزش به وجود آمدن را دارد، چرا که در همه‌ جوانب زندگی و حرفه‌تان به شما خدمت خواهد کرد. برای اینکه بتوانید احساسات خود را کنترل کنید نیازمند راه‌کارها و الگوهایی هستید که در مراجعه به مشاور فردی می‌توانید دریافت کنید.

داشتن اصالت با ایده‌های متنوع

داشتن ایده‌های متنوع

داشتن ایده‌های متنوع راهی برای رسیدن به اصالت است. اگر فقط چند ایده داشته باشید؛ معمولا این ایده‌ها ایده‌های اولیه شما هستند و ممکن است بسیار سطحی باشند و به ذهن بسیاری از افراد برسند. درصورتی که ایده‌های طلایی زمانی ایجاد می‌شوند که شما در عمق ذهن خود جستجو کنید. افراد معمولا عاشق اولین ایده‌های خود می‌شوند و فکر می‌کنند این ایده‌های طلایی هستند و به دنیال ایده‌های دیگر نمی‌گردند؛ شما می‌توانید از این اشتباه اکثر افراد استفاده کرده و ایده‌های طلایی خلق کنید؛ که باعث رشد شخصیت و افزایش اصالت می‌شود.

داشتن اصالت فقط برای جوانان نیست

اگر به بنیان‌گذاران استارت‌آپ نگاه کنید، میانگین بنیان‌گذاران سرمایه‌گذاری 38 سال است. شاید این آمار عجیب به‌نظر برسد زیرا افراد معمولا فکر می‌کنند؛ باید در ابتدای جوانی و وقتی که تازه حرفه خود را آغاز کرده‌اند ایده‌های طلایی داشته باشند و اصیل رفتار کنند؛ در حالی که وقتی موضوعی را بهتر و عمیق‌تر می‌شناسید، احتمال بیشتری وجود دارد که خلاقانه‌تر فکر کنید. یک رویکرد وجود دارد که به آن فکر استاد قدیمی می‌گویند؛ که زمانی ایجاد می‌شود؛ که فرد یک حرفه را به صورت عمیقی بشناسد و این کار با آزمایش و تلاش برای کشف ایده‌های جدید امکان پذیر می‌شود.

جمع‌بندی

اصالت داشتن شاید یکی از موضوعات مهمی است که امروزه باید به آن توجه کرد؛ زیرا فضای مجازی و سبک زندگی انسان امروزی باعث شده افراد بیش از گذشته شبیه به یکدیگر باشند و از خلق ایده‌ها و افکار جدید هراس داشته باشند. اصالت به شما کمک می‌کند در زندگی خود پیشگام باشید و از خود فردی موفق ایجاد کنید. برای اینکه اصالت خود را تقویت کنید می‌توانید از راه‌کارهای طلایی که در این مطلب ارائه شد استفاده کنید و به هدف خود برسید. اگر در رسیدن به رشد شخصیتی و اصالت با مشکل روبه‌رو هستید مشاوران مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات می‌توانند به شما در این راه کمک کنند.

سئوالات متداول

1_ اصالت چیست؟

با اینکه اصالت می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد؛ اما یکی از ساده‌ترین آن‌ها این است که اصالت یعنی پایبند بودن به شخصیت، ارزش‌ها و روح خود و در عین حال بی‌توجهی به فشارهای تحمیلی از سمت دیگران و جامعه.

2_ اهمیت اصالت داشتن چیست؟

یکی از موارد مهم اصیل بودن این است که افراد دیگر شما را الگوی خود می‌دانند. اصالت هم‌چنین باعث خلاقیت و نوآوری در انسان می‌شود که باعث ایجاد افکار جدید در انسان می‌شود.

3_ مهم‌ترین ویژگی افراد اصیل چیست؟

افراد اصیل معمولا دیدگاه خاص و منحصر‌به‌فردی دارند و در برابر فشارهای اجتماعی که به دلیل دیدگاه متقاوت آن‌ها ایجاد می‌شود؛ تسلیم نمی‌شوند و به ارزش‌های خود پایبند هستند.

4_ آیا داشتن اعتماد به نفس در رسیدن به اصالت تاثیر دارد؟

داشتن اعتماد به نفس در تمام مراحل زندگی که شامل کار و روابط شما می‌شود تاثیر دارد و درصورتی که فردی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد؛ بهتر می‌تواند افکار و ارزش‌های اصیل خود را بیان کند.

۱ دیدگاه برای “آشنایی با معنی اصالت داشتن| راه‌های طلایی رسیدن به اصالت

 1. اصغر سمیعی گفته:

  سلام ، وجود از نیستی به هستی آمد عمر نام دارد که نواسانات بسیار دارد جهان و بعضی از موجودات مثل درخت کاج هنوز نیستی وجود خود را اعلام نکرده اند .
  دانشمندان وجود را فرا زمینی و انرژی و ماده تاریک میخوانند .
  وجود موجودیست اسرارآمیز که تنها راه شناخت آن مثبت اندیشی ست .
  در مسیر مثبت اندیشی آنچه که از دسترنج خود بدست آوردید لذتش را ببرید موفق باشید .
  با سپاس از شما فدایی مردم جهان اصغر سمیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *