اختلال احتکار چیست؟

اختلال احتکار چیست؟

حسین بیات روان شناس بالينی، دوره دكترای تخصصی روان شناسی سلامت

اختلال احتکار به افرادی گفته می شود که در برابر دورانداختن متعلقاتشان مقاومت می کنند. در برخی منابع به این اختلال، اختلال انباشت انگاری یا اختلال ذخیره سازی هم می گویند.

اختلال احتکار به افرادی گفته می شود که در برابر دورانداختن متعلقاتشان مقاومت می کنند. در برخی منابع به این اختلال، اختلال انباشت انگاری یا اختلال ذخیره سازی هم می گویند.  در این مطلب قصد داریم راجع به این اختلال صحبت نماییم.

اختلال احتکارچیست؟

مطمئنا همه شما برخی برنامه های تلویزیونی را مشاهده نموده اید که فردی علاقه به خرید و جمع آوری وسایل مختلف دارد. به گونه ای که ممکن است در خانه خود دیگر جایی برای ماندن نداشته باشد. در بالا به این مسئله اشاره کردیم. فرد مبتلا به این اختلال دربرابر دورانداختن وسایلش مقاومت می کند. برخی از متعلقات مثل نامه های تبلیغاتی از نظر افرادعادی زباله هستند، ولی برای این افراد اینگونه نیست. در واقع این افراد به اختلال وسواس مبتلا هستند.

انباشته شدن لوازم غیر ضروری میتواند ایمنی و سلامت فرد را به خطر بیاندازد. این حرف بدین دلیل است که این افراد در برابر خرید و جمع آوری وسایل مختلف نمیتوانند مقاومت کنند. اختلال احتکار معمولا در کودکی شروع می شود. این عارضه با افزایش سن رو به وخامت می گذارد. وقتی این افراد را قانع کنید که وسایل اضافی را دور بیاندازند، بسیار ناراحت می شود.

 

 

 تفاوت اختلال انباشت انگاری و کلکسیونر

فرد جمع کننده کلکسیون هم اشیا را جمع میکند. ولی این فرد یک سری اشیا خاص که ارزش دارند را جمع آوری می کند. ولی فرد مبتلا به این اختلال اشیا مشخصی را جمع آوری نمی کند. علاوه بر آن به این اشیا دل می بندد.

علائم اختلال احتکار

اگر میخواهید بدانید که آیا این اختلال علائم خاصی دارد یا خیر می توانید این بخش را بخوانید. از نظر بسیاری از روانشناسان (DSM-5)این اختلال یک سری علامت شاخص دارد. در صورت مشاهده این علائم در فردی سعی کنید او را ترغیب به مراجعه به یک روانشناس نمایید.

  • مشکل مستمر در دور انداختن یا جدا شدن از دارایی‌ها.
  • مشکل در دور انداختن اشیا به سبب ناراحتی و اضطرابی که با این کار در فرد ایجاد می‌شود.
  • مشکل در دور انداختن اشیا به صورتی که منجر به جمع شدن توده‌هایی در خانه و اشغال بیشتر محیط زندگی فرد می‌شود.
  • احتکار ناراحتی یا اختلال قابل توجهی که از نظر بالینی در عملکرد فرد، شامل توانایی او برای حفظ یک محیط زندگی ایمن، ایجاد می‌کند.
  • این افراد ممکن است آنقدر وسایل اضافی را دور نیاندازند که دیگر هیچ فضایی برای نگهداری از آنها نداشته باشند.
  • معمولا این افراد از اختلالات افسردگی و اضطراب رنج می برند.

 

درمان اختلال احتکار

به طور کلی در این افراد معمولا اختلال تا آخر عمر باقی می ماند.  درمان در این افراد فقط احساس نیاز آنها را به نگهداری وسائل غیر ضروری را کاهش می دهد. در این افراد درمان فقط برای همین اختلال نیست. درمان برای بهبود تصمیم گیری، کاهش اضطراب و بهبود اوضاع افسردگی و …می باشد. از جمله درمانهایی که برای این افراد مورد استفاده قرار میگیردعبارتند از:

  • رفتار درمانی شناختی.
  • دارودرمانی همانند داروهای ضد افسردگی .
  • استفاده از مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین.

البته ممکن است از هر دو روش روان درمانی و دارودرمانی با همدیگر استفاده شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *