رشد اجتماعی

ترجمه : حسین بیات روانشناس بالینی

رشد اجتماعی فرآیندی است که از طریق آن فرد، آگاهی ها، ارزش ها، برقراری روابط اجتماعی و مهارت های اجتماعی را کسب می کند و این اکتسابات او را قادر می سازند که با جامعه وحدت یابد و به نحوی انطباق یافته رفتار کند. رشد اجتماعی یعنی به سطحی از مهارت ها در روابط اجتماعی دست یافته باشیم که بتوانیم با مردم به راحتی زندگی کنیم و سازگاری داشته باشیم. 

مرکز مشاوره بیات

معیار اندازه گیری رشد اجتماعی هر کس میزان سازگاری او با دیگران است این دیگران شامل افراد خانواده، معلمان، دوستان، و بستگان گرفته تا افراد محیط اطراف شما حتی کسانی که برای اولین بار با آن ها برخورد می کنید می شود.

مراحل رشد اجتماعی :

۱_ اعتماد در برابر بی اعتمادی : یک شیرخوار از بدو تولد تا یک سالگی می آموزد که می تواند برای به دست آوردن غذا، محافظت، آرامش و محبت به مراقبین خود اعتماد کند. شما باید در این سن نیازهای فرزندتان را به خوبی تامین کنید تا دچار بی اعتمادی نگردد.

۲_ خود مختاری در برابر شرم و شک : در سن یک تا دو سالگی فرزند شما یاد می گیرد خودش غذا بخورد، به تنهایی بازی کند و به کشف دنیای اطراف خود بپردازد و تا حدودی به استقلال دست یابد. اگر شما کودک را بیش از اندازه محدود کنید ممکن است درباره توانایی های خود دچار شرم و شک شود و در آینده نتواند به خود مختاری دست یابد.

۳_ ابتکار در برابر احساس گناه : در سن سه تا پنج سالگی توانایی حرکتی و ذهنی کودک بیشتر می گردد. در این سن برای شروع و انجام برنامه های خود احساس مسئولیت پذیری بیشتری می کند، در این مرحله شما باید ابتکار را در کودک تقویت نمایید و نباید باعث شوید که کودک احساس خطاکاری و گناه داشته باشد.

۴_ سخت کوشی در برابر حقارت : سن شش تا یازده سالگی سنی است که کودک می آموزد توقعات خانواده و مدرسه را برآورده سازد و از طریق فعالیت هایی که انجام می دهد و روابطی که با دیگران دارد احساس ارزشمند بودن می کند. اما در صورتی که در برقراری روابط با دیگران موفق نشود دچار احساس حقارت می گردد.

۵_ هویت در برابر سردرگمی نقش : در سن دوازده تا نوزده سالگی شما باید در نوجوانتان احساس خود قدرتمندی ایجاد کنید تا اینکه دچار سردرگمی درباره هویت و نقش خود در زندگی نشود.

۶_ صمیمت در برابر انزوا : دوران جوانی یعنی سال های ۲۰ تا ۳۰ سالگی زمانی است که فرزند جوان شما باید روابط نزدیک و معنا داری با دیگران پیدا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *