نقش فشار روانی بر مغز انسان

مرکز مشاوره بیات

ترجمه : حسین بیات روانشناس بالینی

پژوهش‌های علم اعصاب و تحقیقات بیوشیمی با کمک و کاربرد تکنیک پویشگری مغز و مطالعات برش‌ های آن، ثابت کرده‌ اند که سیستم اعصاب نه تنها به تحریکات عاطفی عکس‌ العمل نشان می‌دهد، بلکه در اساس شکل می‌گیرد.

مغز یک نوزاد هنوز به خوبی شکل نگرفته و بدون ساختار است و برای رشد و تحول خود به تحریک نیاز دارد، نه تنها به تحریکات محسوس و شناختی در اشکال و انحناء گوناگون مثل بازی‌ ها، رنگ ها یا موزیک، بلکه به برخوردها و رفتارهای محبت آمیز مثل تماس چشمی و وجود یک دوست و پرستار سبب آرامش و آسودگی نیز احتیاج دارد.

در یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه ویسکونسین آمریکا نشان داده شده که نحوه و چگونگی عکس‌ العمل یک فرد در مقابل فشارهای روانی در سنین کودکی تعیین می‌شود. نوزادانی که با مادران  خود تحت فشار روانی یا افسردگی بزرگ می‌ شوند، به مرور زمان و با بالا رفتن سنشان بیشتر از حد متوسط آسیب پذیر خواهند بود این ها در مواقع سخت و پیچیده با ترشح شدید هورمون‌ های فشار عکس العمل نشان می‌ دهند.

نتیجه‌گیری از این شناخت‌ های جدید علمی تنها چنین می‌ تواند باشد که نوزاد در سال‌ های اولیه زندگی خود به فردی نیازمند است که برایش شناخته شده باشد، فردی که حال و احوال نوزاد را درک کند، فردی که به او لبخند بزند و با محبت و مهربانی رفتار کند. در کودکان کم سنی که توسط غریبه‌ ها پرورش می‌ یابند، احتمالا  کمبود مهر و محبتی آشنا که وجود مفهوم  و خاصی را به آن ها القا کند وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *